Tabletky na spanie - recenzie a hodnotenia


Problémy so spánkom a nedostatok spánku môžu signalizovať oveľa vážnejšie ochorenia. Pomôžte si prírodnými doplnkami stravy, ktoré sme pre vás otestovali v nasledujúcej recenzii.

Najpredávanejšie tabletky na spanie


Tabletky na spanie Walmark Melatonin

Melatonín je hormón, ktorý si telo prirodzene vytvára z aminokyseliny L-tryptofánu, pri jeho nedostatku a pri poruchách spánku je však možné ho prijímať formou výživového doplnku. Je rozpustný v tuku, to znamená, že sa dostáva rýchlo do každej bunky v tele a jeho účinky siahajú do každého orgánu v tele.

Je to hormón, ktorý pomáha udržovať telo v 24-hodinovom cykle spánku a bdenia. Mnoho ľudí trpí poruchami spánku, ktoré súvisia s problémami s trávením – melatonín chráni žalúdok pred kyselinou HCl a voľnými radikálmi, odstraňuje reflux, podporuje hojenie podráždených slizníc aj žalúdočných vredov.

Okrem toho pôsobí melatonín ako silný antioxidant, chráni srdce a cievy, optimalizuje krvný tlak, podporuje mentálnu výkonnosť a pomáha liečiť depresiu.

Jeho prirodzenú tvorbu pre navodenie spánku  môžete podporiť tým, že obmedzíte pôsobenie modrého svetla – žiarenia z monitorov počítačov, mobilov a tabletov. Snažte sa tiež dodržiavať pravidelný spánkový rytmus.


Dávkovanie

Ak ste sa rozhodli doplniť melatonín pre lepšie zaspávanie, užívajte 1, maximálne 2 tablety tesne pred spaním. Balenie Melatonin od Walmarku obsahuje 60 tabliet.

Výhody

 • smile-o
  účinný ihneď po užití
 • smile-o
  rýchle zaspávanie, svieže ráno
 • smile-o
  čisté zloženie – 100% melatonín

Nevýhody

 • frown-o
  bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

17€

NÁŠ TIP!

Tabletky na spanie WALMARK BENOSEN

Walmark Benosen kombinuje upokojujúce účinky valeriány lekárskej a chmeľu obyčajného v  extrakte. Tieto bylinky sú osvedčenými pomocníkmi ľudových liečiteľov v boji proti poruchám spánku už po stáročia.

Ďalšou zložkou tohto výživového doplnku je L-theanín, aminokyselina, ktorá pochádza zo zeleného čaju. Samostatne vyvoláva stav relaxácie, bez pocitu ospalosti a útlmu. Pomáha uvoľniť myseľ, pôsobí proti stresu, bolesti hlavy, krku a svalov, depresii a samozrejme – proti nespavosti.

Spolu s chmeľom a valeriánou dokážu výrazne zlepšiť kvalitu spánku, prekonávať vnútorné napätie a stres a celkovo uvoľniť organizmus.


Dávkovanie

1 až 2 tablety denne zapite dostatočným množstvom tekutiny. Užívajte pol hodiny pred spaním.

Výhody

 • smile-o
  spoľahlivý pri akýchkoľvek problémoch so spánkom
 • smile-o
  nenávykový
 • smile-o
  väčší pokoj aj počas dňa

Nevýhody

 • frown-o
  sila účinku nemusí byť u každého rovnaká

Naše hodnotenie

Orientačná cena

12€

Prípravok na spanie Calmin

Calmin je výživový doplnok s komplexným zložením z prírodných látok, ktoré pomáhajú k relaxácii, podporujú zaspávanie a zlepšujú kvalitu spánku. Je to kombinácia chmeľu, valeriány, mučenky, šišiaka, L-traptofanu a vitamínov B5 a B6.

Jednou z hlavných zložiek tohto výživového doplnku je chmeľ otáčavý (150 mg v jednej kapsule), rastlina, z ktorej sa vyrába pivo. Má uspávacie účinky – preto mnoho ľudí uprednostňuje vypiť večer pohár piva, prípadne čaju z chmeľu pre lepší spánok. V „tekutej forme“ je chmeľ silno močopudný, takže je lepšie ho požiť v malom množstve, inak hrozí, že váš spánok budú prerušovať časté návštevy toalety. Výťažky z tejto byliny sa vo farmaceutických laboratóriách pridávajú aj do silných sedatív.

Valeriána sa u nás často používa pri problémoch so stresom a napätím, ktoré pomáha eliminovať a navodiť tak pokojný spánok. Jej účinky podporuje mučenka opletavá, tropická rastlina, pochádzajúca z Ameriky, kde sa tiež používa ako prostriedok na upokojenie.

Esenciálna aminokyselina L-tryptofán podporuje tvorbu melatonínu – hormónu, ktorý navodzuje spánok.

Extrakt zo šišiaka bajkalského má, okrem upokojujúcich účinkov aj mnoho iných liečivých  vlastností. Šišiak sa v medicíne využíva na znížene krvného tlaku, liečbu chorôb nervového pôvodu, na detoxikáciu organizmu,ba dokonca ako pomoc pri liečbe nádorových ochorení. 


Dávkovanie

Balenie obsahuje 60 kapsúl – Calmin je vhodný aj na dlhodobé užívanie. Užívajte 1 až 2 kapsuly pred spánkom.

Výhody

 • smile-o
  účinný, pomáha zaspať
 • smile-o
  zlepšuje kvalitu spánku

Nevýhody

 • frown-o
  účinok iba trvá cca 4 hodiny

Naše hodnotenie

Orientačná cena

12€

Tabletky na spanie Neospan forte

Výživový doplnok z rastlinných zložiek Neospan Forte vám pomôže vyriešiť vaše problémy s nespavosťou. Obsahuje kvety rumančeka a mučenky opletavej, šištíc chmeľu obyčajného, suchý extrakt z vňate medovky lekárskej a sušený koreň kozlíka lekárskeho (valeriány).

Neospan forte spája upokojujúce účinky chmeľu a mučenky opletavej s kvetmi rumančeka, ktorý je u nás dobre známy pre svoje liečivé účinky. Čaj z rumančeka pomáha pri bežnom prechladnutí a chrípke, zápalových ochoreniach, pri problematickej menštruácií, ale aj vtedy, keď túžite zrelaxovať po náročnom dni. Obsahuje éterický olej, ktorý podporuje aj pri liečbu depresie.

Medovka lekárska zas pôsobí proti migréne, upokojuje aj posilňuje organizmus. Obsahuje vzácnu silicu, ktorá sa využíva v aromaterapii.

Okrem byliniek je tento prípravok obohatený o vitamíny B1, B2 a B6, ktoré prispievajú k správnej funkcii nervovej sústavy a minerál – horčík, ktorý prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania počas dňa.


Dávkovanie

Užívajte 1 kapsulu pol hodiny pred spaním, pre silnejší účinok užite 2 kapsuly. Dlhodobý účinok dosiahnete užívaním po dobu 2 až 3 mesiacov. V jednom balení je 45 kapsúl.

Výhody

 • smile-o
  nenávykový
 • smile-o
  dobrá cena

Nevýhody

 • frown-o
  pomalší nástup účinku

Naše hodnotenie

Orientačná cena

8€

Prípravok na spanie Jamieson Valeriána

Valeriána lekárska je rastlina, ktorej účinky sa dajú prirovnať k liekom na nespavosť, avšak bez nepríjemných vedľajších účinkov a bez vyvolávania pocitu omámenia. Podporuje prirodzený spánok tým, že utíši stres, podráždenie a úzkostné stavy.

Čaj z valeriány lekárskej má nepríjemnú chuť a zápach, preto môže byť pohodlnejšie užívanie formou tabliet. Výživový doplnok Jamieson Valeriána 400 mg obsahuje čistý extrakt valeriány 3:1, ekvivalent k 400 mg rastliny.


Dávkovanie

Balenie obsahuje 60 tabliet. Užívajte 1 kapsulu denne pol hodiny až hodinu pred spaním.

Výhody

 • smile-o
  upokojenie a lepšie zaspávanie
 • smile-o
  veľké balenie za dobrú cenu

Nevýhody

 • frown-o
  sila účinku nemusí byť u každého rovnaká

Naše hodnotenie

Orientačná cena

10€


Ako zabojovať s nespavosťou?

Problémy so spaním tabletky na spanie

Nespavosť, alebo insomnia, či už akútna, trvajúca 3-4 týždne, alebo chronická, ktorá vás môže trápiť niekoľko mesiacov, či dokonca rokov, môže mať rôzne príčiny. Najčastejšie býva vyvolaná stresom – napríklad z práce, školy, zo zmeny prostredia, nezhodami vo vzťahoch atď. Tento typ nespavosti väčšinou zaniká, keď pominie stresový faktor.

V zriedkavejších prípadoch sú poruchy spánku sprievodným javom niektorých ochorení, alebo nežiadúcim účinkom liekov.

Naučená, resp. podmienená nespavosť vzniká kvôli napätiu, ktoré si samy vytvárate s nepríjemnými myšlienkami, predstavami a pocitmi. Spúšťačom môže byť takisto stresová situácia, ale aj nevyhovujúci spánkový režim a iné faktory, ktoré narúšajú pokoj, potrebný pre kvalitný spánok.

Kvalitný spánok (asi 7 – 8 hodín denne) je mimoriadne dôležitý pre vaše zdravie. Ovplyvňuje vašu koncentráciu a výkonnosť počas dňa, je potrebný pre celkovú regeneráciu tela, syntetizáciu hormónov aj rast svalovej hmoty. Nespavosť môže spôsobiť búšenie srdca, nervozitu a vysoký tlak, v chronickom štádiu však môže prerásť až v zdravotné problémy, ako je obezita, cukrovka, depresia, či ochorenia srdca. Preto je nutné čo najskôr odhaliť príčinu, ktorá vám bráni sa poriadne vyspať a tento problém vyriešiť.


Vytvorte si v spálni ideálne podmienky

Ak máte okolo seba množstvo rušivých faktorov, nečudo, že neviete zaspať. Ich odstránenie možno vyrieši váš problém.

Vypnite televízor, zbavte sa mobilu či tabletu – ideálne aspoň pol hodinu pred spaním. Modré svetlo, ktoré vyžarujú obrazovky, bránia tvorbe melatonínu, hormónu, ktorý pomáha udržovať organizmus v pravidelnom režime spánku a bdenia.

Ak vás ruší svetlo z ulice, zatiahnite záves, zbavte sa hluku, v prípade potreby použite zátky do uší.

Ideálna teplota spálne je 18-20 °C. Pred spaním nezabudnite vyvetrať!


Dodržujte pravidelný režim

Kľúčovým riešením nespavosti je dodržiavanie spánkového režimu. Vstávajte vždy v tú istú hodinu, a to aj cez víkendy. Pred spaním neriešte nepríjemné veci, intenzívne necvičte a nepracujte, naopak, venujte sa príjemnej činnosti, relaxu a pozitívnym myšlienkam.

4 – 6 hodín pred spaním nepite nápoje, ktoré obsahujú kofeín a nejedzte príliš ťažké jedlá. Aj večerné „chrumkanie“ lupienkov či sladkostí pred televízorom vás môže stáť pokojný spánok. Strava má vplyv na vaše celkové zdravie, preto na jej kvalitu treba dbať počas celého dňa.

Niektorí ľudia si pred spaním doprajú pohár (alebo dva) vína či piva, kvôli utlmujúcim účinkom alkoholu. Nie vždy je to však vhodné riešenie – môže sa stať, že alkohol zhorší kvalitu vášho spánku – preto je lepšie sa mu vyhnúť.

Do postele si ľahnite až vtedy, keď cítite únavu. Ak nezaspíte do 30 minút, môžete sa venovať nejakej monotónnej činnosti.


Bylinky

Súčasťou vášho relaxačného rituálu pred spaním môže byť bylinkový čaj. Niektoré bylinky obsahujú účinné látky, ktoré zlepšujú kvalitu spánku a pomáhajú skrátiť dobu zaspávania. Pri občasnej nespavosti pomôže voňavý čaj z harmančeka, či levandule.

Silnejšou alternatívou je koreň valeriány lekárskej. Čaj z tohto koreňa nie je tak chutný ako rumančekový, no jeho účinky sú osvedčené. Ďalším prírodným liekom na nespavosť je mučenka opletavá. Obe tieto bylinky dokážu zmierniť stres, uvoľniť napätie a upokojiť myseľ. Sú dostupné aj vo forme extraktov v kvapkách, alebo sa používajú ako prísada do výživových doplnkov pre dobrý spánok.


Voľne predajné lieky proti nespavosti

Ak s nedostatkom spánku bojujete dlhodobo a skúsili ste už všetky možné prostriedky, ale nič neúčinkuje, pomôcť vám môžu voľne predajné lieky, resp. výživové doplnky. Pri ich výbere venujte veľkú pozornosť ich zloženiu. Dbajte na to, aby boli vyrobené z prírodných surovín, ako sú extrakty z byliniek.

Takéto produkty väčšinou nemajú vedľajšie účinky, narozdiel od liekov, ktoré sú plné rôznych chemických látok s názvami, ktorým porozumie len málokto. Buďte zvlášť opatrný pri dlhodobom užívaní, nie všetky lieky, aj keď sú dostupné bez lekárskeho predpisu, sú vhodné na dlhodobé užívanie. Takmer všetky sú nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Vždy je lepšie sústrediť sa na príčinu vášho problému, ako sa spoliehať a účinky liekov, ktoré môžu byť len krátkodobé.


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

prezdravie logo
lieky24.sk logo
drmax.sk logo
pilulka.sk logo
Tabletky na spanie – recenzie a hodnotenia
4.9 (97.5%) 8 x