Digestory - recenzie a hodnotenie


Bojujete vo svojej kuchyni s nadbytočnou vlhkosťou? Alebo sa vám vône a pachy z varenia rozliehajú po celom byte? Riešením je pre vás digestor.

Pripravili sme pre vás prierez tým najlepším, čo aktuálny trh v segmente digestorov alebo ak chcete kuchynských odsávačov ponúka. Zosumarizovali sme recenzie, hodnotenia, prednosti a nedostatky jednotlivých spotrebičov a ich výsledky vám prinášame.


5 obľúbených modelov 

Aktuálna ponuka digestorov (používa sa aj označenie odsávač pár) je pomerne široká. Ak ani vy nie ste zorientovaní v pojmoch ako výkon či typ odsávania, netušíte akú spotrebu má digestor a aké filtre potrebuje, možno vám pri výbere poslúži náš výpočet tých najpredávanejších digestorov, ktoré sú aktuálne na trhu.

Zosumarizovali sme ich pre vás spolu s krátkou špecifikáciou základných parametrov a našim hodnotením ich plusov a mínusov.

Komínový odsávač pár Electrolux EFC60151X

Komínový digestor Electrolux EFC 60151 X moderného vzhľadu s nerezovým povrchom. 

Odsávač je možné pripojiť na odťah do komína, ale disponuje aj možnosťou recirkulácie vzduchu späť do miestnosti s použitím uhlíkového filtra. Vo výbave je jeden motor so spotrebou zodpovedajúcou energetickej triede E.

Samozrejmosťou je halogénové osvetlenie. Maximálny výkon odsávania je 410m3/hod. Priemer odťahovej rúry je 15cm. Odsávač je možné zapnúť v troch rýchlostiach prostredníctvom mechanického posuvného ovládania. V chode nepresiahne hlučnosť 66dB.

Páči sa nám

 • smile-o
  moderný dizajn
 • smile-o
  možnosť recirkulácie aj možnosť pripojenia na komín
 • smile-o
  vysoký výkon odsávania
 • smile-o
  tri rýchlosti

Nepáči sa nám

 • frown-o
  bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

109€

Výsuvný odsávač pár Whirlpool AKR 469 IX

Moderný vstavaný digestor s vysúvaním vhodný do každej kuchyne. Taký je Whirlpool AKR 469IX

Odsávač disponuje možnosťou pripojenia na komín aj možnosťou recirkulácie s použitím uhlíkového filtra. Chod zabezpečuje jeden výkonný motor. Spotrebou sa odsávač radí do energetickej triedy E. Na spodnej strane je zabudované osvetlenie.

Maximálny výkon odsávania je 271m3/hod. Odsávač v chode nepresiahne hlučnosť 65dB. Ovládanie je zabezpečené tlačidlami, pomocou ktorých je možné odsávať zapnúť v troch stupňoch výkonu.

Páči sa nám

 • smile-o
  zabudovateľný do kuchynskej linky
 • smile-o
  možnosť pripojenia na komín i možnosť recirkulácie
 • smile-o
  tri stupne výkonu

Nepáči sa nám

 • frown-o
  nižší výkon odsávania

Naše hodnotenie

Orientačná cena

79€

Komínový odsávač MORA OK 613 X

Komínový digestor MORA OK 613 X obľúbeného nerezového vzhľadu. 

Odsávač je možné pripojiť na komín alebo využiť možnosť recirkulácie s použitím uhlíkového filtra. Vo výbave má jeden motor so spotrebou zodpovedajúcou energetickej triede E.

Samozrejmosťou je osvetlenie na spodnej strane. Hlučnosť odsávača v chode nepresahuje 61dB. Spotrebič pracuje v troch stupňoch výkonu, pričom maximálny výkon odsávania je 372m3/hod. Priemer odťahovej rúry je 15cm.

Páči sa nám

 • smile-o
  moderný dizajn
 • smile-o
  možnosť pripojenia na komín i možnosť recirkulácie
 • smile-o
  vysoký výkon odsávania

Nepáči sa nám

 • frown-o
  bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

73€

Vstavaný výsuvný odsávač pár Gorenje BHP623E10X

Výsuvný zabudovateľný digestor obľúbenej značky Gorenje BHP623E10X. Jedná sa o najlacnejší digestor v našom hodnotení.

Odsávač je vybavený výkonným LED osvetlením. Disponuje možnosťou zvodu do komína aj recirkulácie pomocou uhlíkového filtra.

Efektívne odsávanie zabezpečuje jeden motor so spotrebou zodpovedajúcou energetickej triede C. Maximálny výkon odsávania je 328m3 /hod s možnosťou regulácie v troch stupňoch. 

Hlučnosťou v chode nepresahuje 67dB. Odťahová rúra má priemer 15cm.

Páči sa nám

 • smile-o
  možnosť zabudovania do kuchynskej linky
 • smile-o
  výkonné LED osvetlenie
 • smile-o
  vysoká výkon odsávania
 • smile-o
  možnosť pripojenia na komín i možnosť recirkulácie
 • smile-o
  nižšia spotreba

Nepáči sa nám

 • frown-o
  bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

75€

zabudovaný odsávač pár ELICA ELIPLANE LX IX

Plne zabudovateľný a maximálne nenápadný digestor  s vysokým výkonom Elica

Odsávač je možné pripojiť na odťah, ale aj použiť recirkuláciu do miestnosti s použitím uhlíkového filtra. Disponuje jedným výkonným motorom so spotrebou zodpovedajúcou energetickej triede E.

V spodnej časti sa nachádza osvetlenie zvyšujúce komfort pri varení. Maximálny výkon odsávania je 480m 3 /hod. Posuvné ovládanie ho umožňuje regulovať troch stupňoch.

Hlučnosťou nepresiahne odsávač 69dB. Priemer odťahovej rúry je 12cm.

Páči sa nám

 • smile-o
  plne zabudovateľný spotrebič
 • smile-o
  vysoký výkon odsávania
 • smile-o
  možnosť pripojenia na komín i možnosť recirkulácie
 • smile-o
  tri stupne výkonu

Nepáči sa nám

 • frown-o
 • frown-o

Naše hodnotenie

Orientačná cena

159€


3 otázky, ktoré si potrebujete zodpovedať skôr, než sa pustíte do výberu

 • arrow-circle-right
  Aká veľká je moja kuchyňa? Dôležitý je objem vzduchu v miestnosti, ktorý vypočítate podľa vzorca dĺžka x šírka x výška. Ak má vaša kuchyňa napríklad 4m dĺžku, 3m šírku a 2,5m výšku, objem vzduchu v nej bude 30m 3 . Tento údaj je veľmi dôležitý pre výber správneho výkonu odsávača.
 • arrow-circle-right
  Mám možnosť napojiť digestor na odťah? Dôležité je, či je z miesta, kde bude odsávač, dobrý prístup do ventilácie alebo do bytovej stupačky. Tento údaj je zásadný z hľadiska výberu typu odsávania.
 • arrow-circle-right
  Ako je usporiadaná moja kuchynská linka a v akom štýle mám zariadenú kuchyňu? Z tohto hľadiska môžete zvážiť dizajn odsávača. Zatiaľ čo niektorým kuchyniam pristanú výlučne vstavané spotrebiče, iné takú možnosť nemajú a jediným riešením je pre ne komínový digestor.
lightbulb-o

Tip: Pre moderné kuchyne disponujúce kuchynskými ostrovčekmi sú v ponuke takzvané ostrovné alebo ostrovčekové digestory. Ide o dizajnovo zaujímavé spotrebiče, ktoré voľne visia zo stropu nad ostrovčekom.

Výkon digestora je rozhodujúci

Ak chcete, aby digestor spĺňal svoju funkciu, mali by ste výberu správneho výkonu venovať náležitú pozornosť. Dôležité je, aby bol odsávač schopný odsať dostatočné množstvo vzduchu v priebehu jednej hodiny.

Všeobecné odporúčanie hovorí, že kuchynský odsávač by mal byť schopný za hodinu prefiltrovať vzduch v miestnosti minimálne 10 krát.

 Ak sme vyššie vypočítali objem miestnosti 30 m kubických, znamená to, že do takejto kuchyne potrebujeme odsávač s maximálnym výkonom aspoň 300 m kubických za hodinu.

Veľkou výhodou je možnosť nastavenia rôznych stupňov výkonu, ktorou už moderné odsávače spravidla disponujú. Funkčnosť spotrebiča si vďaka tomu môžete pružne prispôsobovať svojim aktuálnym potrebám.

Ak varíte vodu v jednom hrnci, nepotrebujete, aby vám odsávač vymieňal vzduch 10 krát za hodinu. Ak však pripravujete večeru pre hostí, je to viac ako vhodné nielen z hľadiska eliminácie pary, ale aj kvôli odstráneniu pachov.

lightbulb-o

Tip: Ak varíte veľa a často alebo bojujete vo svojej kuchyni nadbytočnou vlhkosťou, ktorá sa môže prejavovať orosenými oknami či mokrými fľakmi na stenách, stavte na odsávač s ešte vyšším výkonom. Vhodné je, aby v tomto prípade prefiltroval vzduch v miestnosti aspoň 16 krát za hodinu. To by pri kuchyni s objemom vzduchu 30m 3 znamenalo výkon aspoň 480m 3 /hod.

Ďalšie dôležité parametre digestora

Spotreba

Odsávače pár sú na spotrebu elektrickej energie pomerne náročné. Najviac spotrebičov tohto druhu sa nachádza v energetickej triede E. Možné je však nájsť aj úspornejšie modely.

Typ odsávania

Digestor možno napojiť na komín respektíve ventilačné potrubie alebo možno použiť recirkuláciu vzduchu. V druhom prípade sa nasatý vzduch prečistí v uhlíkovom filtri a vracia sa späť do miestnosti. Pokiaľ máte tú možnosť, odporúčame vám odsávač pripojiť na odťah do ventilácie. Pri recirkulácii vám totiž vzniká starosť i investícia navyše a síce výmena uhlíkového filtra cca jedenkrát za polroka.

Hlučnosť

Hlučnosť odsávača pár je pomerne vysoká, najmä na najvyššom stupni výkonu. Ak sa vám podarí nájsť digestor s hlučnosťou 60dB či dokonca menej, ide z tohto hľadiska o veľmi dobrý spotrebič.

Skúsenosti užívateľov

quote-left

Nový digestor sme si kúpili pri rekonštrukcii kuchyne. Predtým som nijaký nemala a zdalo sa mi, že otvorené okno pri varení neodvetrá pachy a paru dostatočne. Odkedy mám odsávač, okno neotváram a po byte sa mi nešíria žiadne pachy z varenia. Rovnako moje oblečenie nepáchne ani po hodinách strávených v kuchyni. Vybrali sme si vstavaný digestor, čomu sme prispôsobili aj dispozície kuchynskej linky. Sme s ním veľmi spokojní. Zapínam ho pri každom varení.

Dominika, 31r., B.Bystrica

quote-left

Máme kuchynský priestor prepojený s obývačkou, takže odsávač pár bol pre nás vždy nevyhnutnosťou. Najnovšie sme stavili na komínový a sme veľmi spokojní. Okrem toho, že plní svoju funkciu tak ako má, v kuchyni skutočne vyniká.

Jozef, 41r., Košice

Ktorý digestor odporúčame?

thumbs-o-up

Ak plánujete nákup komínového digestora, určite pri výbere neprehliadnite model Electrolux EFC 60151 X.

Z výsuvných modelov nás najviac zaujal model od Whirlpool AKR 469 IX. Za skvelú cenu ide o perfektnú voľbu.

Do malých bytov zase odporúčame nenápadný digestor ELICA ELIPLANE LX IX F/60.

Odporúčame nakupovať len u overených predajcov


tpd.sk
andreashop.sk
okay.sk
hej.sk
alza.sk logo
Ohodnoťte túto stránku:
[Hlasované: 5 Priemer: 5]